رعد و برق چگونه به وجود می آید؟ انواع رعد و برق و تاثیر برخورد آن

رعد و برق تخلیه الکتریکی است که به دلیل عدم تعادل بین ابرهای طوفان و زمین یا درون خود ابرها ایجاد می شود. بیشتر رعد و برق در ابرها رخ می دهد.

“ورق رعد و برق” یک پیچ دور را توصیف می کند که کل پایه ابر را روشن می کند. پیچ و مهره های قابل مشاهده دیگر ممکن است به صورت مهره ، روبان یا رعد و برق موشک ظاهر شوند.

در هنگام طوفان ، برخورد ذرات باران ، یخ یا برف در داخل ابرهای طوفانی عدم تعادل بین ابرهای طوفانی و زمین را افزایش می دهد و اغلب قسمت های پایین ابر طوفانی را به طور منفی شارژ می کند.

اشیا on روی زمین ، مانند دشت ها ، درختان و خود زمین ، بار مثبت می گیرند – عدم تعادل ایجاد می شود که طبیعت با عبور جریان بین دو بار به دنبال رفع آن است.

صاعقه بسیار گرم است – یک فلاش می تواند هوای اطراف خود را تا دمای ۵ برابر گرمتر از سطح خورشید گرم کند.

این گرما باعث می شود تا هوای اطراف به سرعت منبسط شده و لرزش پیدا کند و این باعث ایجاد صاعقه پوست می شود که مدت کوتاهی پس از دیدن فلاش رعد و برق می شنویم.

انواع رعد و برق

رعد و برق ابر به زمین یک پدیده رایج است – در هر ثانیه حدود ۱۰۰ ضربه به سطح زمین – اما قدرت آنها فوق العاده است. هر پیچ می تواند تا یک میلیارد ولت برق داشته باشد.

یک آذرخش معمولی ابر به زمین وقتی آغاز می شود که یک سری بار منفی شبیه گام ، به نام یک رهبر پله ای ، از پایین ابر طوفانی به سمت زمین در امتداد کانال با سرعت ۲۰۰۰۰۰ مایل در ساعت (۳۰۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت) به سمت پایین حرکت می کند. طول هر یک از این بخشها حدود ۱۵۰ فوت (۴۶ متر) است.

هنگامی که پایین ترین پله در فاصله ۱۵۰ فوت (۴۶ متر) از یک جسم با بار مثبت قرار دارد ، با یک موج صعود کننده الکتریسیته مثبت روبرو می شود ، به نام جریان ، که می تواند از طریق یک ساختمان ، یک درخت یا حتی یک شخص بالا برود.

هنگام اتصال این دو ، جریان الکتریکی جریان می یابد زیرا بارهای منفی به سمت کانال به سمت زمین پرواز می کنند و یک رعد و برق قابل مشاهده از صاعقه با سرعت ۲۰۰۰۰۰،۰۰۰ mph (300،۰۰۰،۰۰۰ kph) به سمت بالا ، جریان برق را به عنوان رعد و برق در جریان انتقال می دهد.

برخی از انواع صاعقه ها ، از جمله متداول ترین آنها ، هرگز ابرها را ترک نمی کنند بلکه بین مناطق دارای بار متفاوت در داخل یا بین ابرها حرکت می کنند.

اشکال نادر دیگر را می توان در اثر آتش سوزی شدید جنگل ها ، فوران آتشفشان ها و طوفان های برف ایجاد کرد. صاعقه توپی ، کره ای کوچک و شارژ است که با توجه به قوانین گرانش یا فیزیک ، شناور می شود ، می درخشد و از آن پرش می کند ، هنوز دانشمندان را متحیر می کند.

تقریباً یک تا ۲۰ رعد و برق ابر به زمین “رعد و برق مثبت” است ، نوعی که از بالای بارهای مثبت ابرهای طوفانی سرچشمه می گیرد.

این ضربات جریان بار پیچ های معمولی صاعقه را معکوس می کند و به مراتب قوی تر و مخرب تر هستند.

رعد و برق مثبت می تواند به آسمان کشیده شود و “بیش از حد” بیش از ۱۰ مایلی ابر طوفانی که در آن متولد شده است ، برخورد کند.

 

تأثیر برخورد صاعقه

رعد و برق نه تنها دیدنی است ، بلکه خطرناک است . سالانه حدود ۲۰۰۰ نفر در سراسر جهان بر اثر صاعقه کشته می شوند.

صدها نفر دیگر از اعتصاب جان سالم به در می برند اما از انواع علائم پایدار رنج می برند ، از جمله از دست دادن حافظه ، سرگیجه ، ضعف ، بی حسی و سایر بیماری های تغییر دهنده زندگی.

اعتصابات می تواند باعث ایست قلبی و سوختگی شدید شود ، اما از هر ۱۰ نفر ۹ نفر زنده می مانند. به طور متوسط ​​یک آمریکایی حدود ۱ در ۵۰۰۰ احتمال دارد که در طول زندگی توسط صاعقه برخورد کند.

گرمای شدید صاعقه آب داخل یک درخت را بخار می کند و بخار ایجاد می کند که ممکن است درخت را از هم جدا کند. اتومبیل ها پناهگاه صاعقه هستند

– اما نه به این دلیل که اکثر مردم معتقدند. لاستیک ها مانند فریم های فلزی که بار را بدون خطر به زمین منتقل می کنند ، جریان هدایت می کنند.

بسیاری از خانه ها توسط میله ها و سایر محافظاتی که برق صاعقه را بی ضرر به زمین منتقل می کنند ، زمین می گیرند. همچنین ممکن است خانه ها به طور ناخواسته توسط لوله کشی ، ناودان یا سایر مواد زمین گیر شوند.

ساختمانهای زیر زمینی محافظت می کنند ، اما ممکن است ساکنینی که آب روان را لمس می کنند یا از تلفن ثابت استفاده می کنند ، از برق منتقل شده شوکه شوند.

۰
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

Cart
Your cart is currently empty.
X